Gotowa do wydruku lista urodzin uczniów.
Cechy dobrego nauczyciela. Nauczanie. Wychowanie. Dyscyplina w klasie. Osobowość nauczyciela. Awans zawodowy.
czwartek, 30 grudnia 2021
piątek, 17 grudnia 2021
środa, 15 grudnia 2021
NaCobeZu
NaCoBeZu czyli na co będę zwracał uwagę. To nic innego, jak danie uczniom bardzo konkretnych wskazówek, kryteriów sukcesu. Wskazanie im jakie warunki muszą spełnić, aby być dobrze ocenionym, aby wykonać poprawnie pracę domową, czy zadanie na lekcji. Zapisane na kartce, w języku ucznia, staną się dla niego przewodnikiem w realizacji konkretnego celu dydaktycznego.
Przykładowe NaCoBeZu
Przygotowując konspekt lekcji
- sprawdź czy cele operacyjne są przypisane do właściwej kategorii
- pisząc cele stosuj czasowniki operacyjne - uczeń charakteryzuje, wykonuje, planuje itp. zamiast zna, wie
- sprawdź czy zastosowałeś właściwe nazewnictwo metod kształcenia, zgodne z przyjętymi klasyfikacjami
- zweryfikuj czy wypisałeś wszystkie metody, które przewidujesz w toku lekcji
- oszacuj, czy jesteś w stanie wykonać wszystkie czynności w zaplanowanym czasie,
- oceń czy przebieg lekcji pozwoli na osiągnięcie założonych celów
- zastanów się, czy wystarczająco aktywizujesz uczniów
środa, 27 października 2021
Ważna informacja zwrotna
Czy stosujesz w nauczaniu informację zwrotną? Czy uczeń wie co zrobił dobrze, a nad czym musi jeszcze popracować? Czy wie, jak może poprawić błędy?
Zdaniem J. Hattiego wpływ informacji zwrotnej przekazywanej uczniowi jest silniejszy niż inne możliwe do zastosowania sposoby oddziaływania nauczyciela na ucznia.
Dobra informacja zwrotna to nie tylko drogowskaz pokazujący co należy dalej zrobić, nad czym pracować. To nawigacja, która sygnalizuje, kiedy uczeń popełni błąd i daje wskazówki, jak można go poprawić, aby następnym razem było lepiej. Kiedy ją stosujemy? Jak najczęściej - podczas odpowiedzi, rozwiązywania zadań, kartkówek, sprawdzianów, ale także podczas pracy na lekcji. Pamiętaj, że nie każda aktywność ucznia musi kończyć się oceną. Dajmy mu szansę na bezpieczne popełnienie błędu, a tym samym na wyciąganie wniosków i uczenie się. Bez stresu i obawy o złą ocenę.
Co powinna zawierać dobra informacja zwrotna?
- Zacznij od tego, co uczeń zrobił dobrze. Zauważ to i doceń. Czasami trzeba będzie się natrudzić, ale szukaj wytrwale i pokaż uczniowi mocne strony jego pracy.
- Wskaż błędy, jakie popełnił.
- Daj wskazówki, jak może je poprawić.
- Wskaż drogę, jaką powinien dalej podążać.
poniedziałek, 15 lutego 2021
Stanowczy komunikat nauczyciela
Jak wyznaczyć uczniom granice i sprawić, aby bez zbędnej reprymendy spełniali nasze oczekiwania? Kluczem jest stanowczy komunikat.
„To w jaki sposób komunikujemy uczniom informacje, determinuje ich zachowanie i pozwala im określić, co jest akceptowalne, a co nie. Uczniowie klarują nasz komunikat za pomocą swojego zachowania. Takie testowanie to najlepszy sposób przekonania się, czy mówimy poważnie, czy nasze oczekiwania i prośby zostaną wyegzekwowane oraz czy ustalone przez nas granice można przesunąć.”
(Raymond M. Nakamura „Zdrowe kierowanie klasą. Motywacja, komunikacja, dyscyplina.”)
-
W literaturze istnieje wiele podziałów nauczycielskich kompetencji. Tutaj skupimy się na tych, które zaproponowała Hanna Hammer, Autorka dzi...
-
Wykaz cech dobrego nauczyciela Jaki powinien być nauczyciel? Oto zbiór cech najczęściej spotykanych w literaturze: wyrozumiały wy...
-
Wykaz cech dobrego nauczyciela znajdziesz tutaj: Wykaz cech dobrego nauczyciela Literatura pedeutologiczna, badania psychologów i pedag...